Verjetno malokdo ne pozna tega tradicionalnega zeliščnega likerja. Domači jagermeister – zeliščni liker je sladek, malo pogreni, a je kljub grenkobi odličnega okusa. Pripravimo ga iz približno 45 zelišč. Če katere izmed njih nismo nabrali, ne bo prevelikega problema, domači jagermeister bo kljub temu odličen. Prav tako lahko dodamo še kakšno zelišče več.
Zdravilne rastline nabiramo skozi vse leto. Izogibamo se nabiranju neposredno ob cestah. Sestavine lahko dodajamo sveže ali posušene. V kolikor zelišč ne najdemo v naravi jih poiščemo v trgovinah z ekološkimi izdelki.
Za podrobna navodila, kako pripraviti liker, poglejte RECEPT ZA DOMAČI JAGERMEISTER.
.
Kdaj in katera zelišča nabiramo za domači jagermeister ter kje jih najdemo?
Nabiramo naslednje cvetlice in zelišča:
1. Janež. Nabiramo zrnca, od junija in julija. Janež je enoletnica in ga najpogosteje najdemo na vrtovih. Semena pobiramo od avgusta do septembra.
2. Trobentica. Nabiramo cvetove, od marca do aprila. Trobentica raste po travnikih, svetlih gozdovih, med grmičevjem na domačih vrtovih in zelenicah.
3. Vijolica. Nabiramo cvetove, od marca do aprila. Njeno rastišče je v senčnih in vlažnih bukovih gozdovih, na domačih vrtovih ali zelenici.
4. Marjetica. Nabiramo cvetove, od februarja do oktobra. Je najbolj razširjena cvetlica. Raste po travnikih, pašnikih, sadovnjakih in na domačih zelenicah.
5. Kumina. Nabiramo zrnca, julija ali v začetku avgusta. Raste ob travnikih in pašnikih.
6. Kamilica. Nabiramo cvetove, od maja do junija. Kamilica raste po žitnih poljih, na vrtovih in na revnih peščenih tleh.
7. Lapuh. Nabiramo cvetove in liste, od marca do aprila. Lapuh raste na revnih vlažnih peščenih tleh ob rekah, potokih po obrobju polja in po nasipih.
8. Gozdne jagode. Nabiramo liste, od maja do junija. Rastejo po sončnih posekah, med grmovjem, ob živih mejah in ob obrobju gozdov na sončni legi.
9. Brinove jagode. Nabiramo zelene ter zrele jagode. Zelene nabiramo od od maja do junija, zrele od oktobra do novembra. Raste v nižinskem in gorskem svetu in na Primorskem.
10. Pljučnik. Nabiramo stebla in cvetove v času cvetenja, marca in aprila. Raste na vlažnih tleh in v svetlih in listnatih gozdovih, na travnikih in pašnikih, na obrobju potokov. Odlično uspeva, če ga zasadimo.
11. Regrat. Nabiramo cvetove, od aprila do maja. Je zelo razširjena cvetlica in raste po travnikih, pašnikih, ob ograjah ob zapuščenih vrtovih, nasipih in domači zelenici.
12. Lipa. Nabiramo cvetove, od junija do julija v času cvetenja lipe. To dišeče drevo raste v listnatih gozdovih višjih in nižjih leg.
13. Divja češnja. Nabiramo cvetove, od aprila do maja v času cvetenja češnje. Raste v mešanih gozdovih, najpogosteje v bukovih gozdovih.
14. Njivska preslica. Nabiramo narezano zelenje, od julija do oktobra. Raste po njivah, travnikih in nabrežninah.
15. Arnika. Nabiramo cvetove, od julija do avgusta. To rastlino najdemo kjer so kisla tla, po planinskih travnikih in livadah.
16. Tavžentroža. Nabiramo cvetove, od julija do avgusta. Raste v svetlih gozdovih, posekih in jasah. Domovanje ima tudi na Primorskem.
17. Borovnica. Nabiramo liste pred zorenjem, junija. Raste na kislih tleh, raste strnjeno na velikih površinah. Najpogosteje jo najdemo v svetlih gozdovih in jasah.
18. Ozkolistni trpotec. Nabiramo liste, od aprila do septembra. Njegovo rastišče je ob travnikih, pašnikih, zelenicah in ob vrtovih.
19. Melisa. Nabiramo liste, od maja do septembra. Raste kot gojena na vrtovih in na zeliščnih gredah. Je trajnica.
20. Črna meta. Nabiramo liste, od maja do septembra. Raste kot gojena na vrtovih in zeliščnih gredah. Je trajnica in se rada razraste.
Za podrobna navodila, kako pripraviti liker, poglejte RECEPT ZA DOMAČI JAGERMEISTER.
21. Pelin. Nabiramo šopke listov, od maja do junija. Gojimo ga na vrtu. Prav tako raste na suhih in kamnitih krajih in skalnatih pobočjih. Je trajnica.
22. Žajbelj. Nabiramo liste, od maja do septembra. Žajbelj je nepogrešljiv na vsakem vrtu. Je trajnica.
23. Akacija. Nabiramo cvetove, od maja in junija v času cvetenja akacije. Je trnovo drevo z lepimi dolgimi cvetovi. Raste ob gozdnih obronkih in posekih.
24. Vinska rutica. Nabiramo liste, maja. Vinska rutico nasadimo v zeliščne gredice kot sadiko. Je trajnica.
25. Materina dušica. Nabiramo od junija do oktobra. Raste na suhih in sončnih mestih, travnikih, vrtovih in rada se poseje na zelenico. Je trajnica.
26. Ogjnič. Nabiramo cvetove, od aprila vse do pozne jeseni. Raste na domačih vrtovih. Je kot okrasna in zdravilna rastlina. Ker se poseje sama, jo z lahkoto gojimo.
27. Navadni slez – ajbež. Nabiramo liste, od maja do junija. Raste ob potokih in pašnikih. Zasadimo jo lahko na zeliščne grede. Je trajnica.
28. Srčna moč. Nabiramo korenino in cvet, od junija do avgusta. Zelo rada raste v gozdovih na šotnih tleh in travnikih kjer je bolj zakisana zemlja.
29. Rožmarin. Nabiramo iglice, od junija do avgusta. Je primorska rastlina. V ostalih delih Slovenije raste le kot gojena.
30. Bezeg. Nabiramo cvetove, od maja do julija. Uspeva ob obronkih gozdov, jasah in posekih.
31. Rman. Nabiramo cvetove, od maja do pozne jeseni. Najdemo ga po travnikih in pašnikih, njivah in obronkih gozdov.
32. Smreka. Nabiramo vršičke, od maja in junija. Navadna smreka raste po iglastih in mešanih gozdovih.
33. Jelka. Nabiramo vršičke, od maja in junija. Poznana je tudi kot “hoja”. Raste v iglastih in mešanih gozdovih.
34. Sladki pelin. Nabiramo zelenje, od maja in junija. Sladki pelin vzgojimo na naših vrtovih. Ko ga enkrat posadimo, se ob cvetenju zaseje sam.
35. Zelen oreh. Nabiramo zelen oreh, junija. Plod razrežemo. Raste v listnatih gozdovih in bližini domovanja.
36. Majaron. Nabiramo liste, junija. Gojimo na zeliščnih gredicah in vrtovih.
37. Širokolistni trpotec. Nabiramo liste, od junija do avgusta. Raste po tratah, travnikih ob robovih kolovoznih poti in igriščih.
38. Divji kostanj. Nabiramo cvetove, julija. Večinoma ga najdemo posajenega v parkih in drevoredih, je kot lepotno drevo.
39. Šentjanževka. Nabiramo cvetove, od junija do avgusta. Raste na suhih travnikih in pašnikih in gozdnih jasah.
40. Robida. Nabiramo liste, od aprila do junija. Najdemo jo v gozdovih ob obronkih gozdov.
41. Bela detelja. Nabiramo cvetove, junija in julija. Raste po travnikih in ob obrobju pašnikov.
42. Ameriški slamnik. Nabiramo cvetove, od aprila do avgusta. Je okrasna gojena rastlina na zeliščnih in domačih vrtovih.
43. Plahtica. Nabiramo cvetove, od maja do septembra. Najdemo jo na vlažnih travnikih in ob listnatih gozdovih.
Za podrobna navodila, kako pripraviti liker, poglejte RECEPT ZA DOMAČI JAGERMEISTER.
Nad končnim izdelkom bomo navdušeni. Ampak seveda pazljivo, liker ima visoko vsebnost alkohola (okrog 35 %), zato se pije v majhnih količinah. Prijatelji bodo veseli, če jim podarimo kakšno malo stekleničko s priporočilom o njegovi uporabi.
[fblike]